[بَیانِ عَیان]

گفتارهایی عاقلانه و عارفانه!

[بَیانِ عَیان]

گفتارهایی عاقلانه و عارفانه!
[بَیانِ عَیان]
بیان عیان، رسانه ای در حوزه علوم انسانی و در شاخه عرفان و دین است. مردم و جوانان امروز، خواهان تغذیه عقل و جان هستند تا در سایه سار این هوای پاک، جان هایشان را از غبارهای زمانه پاک سازند. عقل آنان را باید با برهان و جانشان را باید با عرفان سیراب کرد نه با خرافه و گزافه.
بیاییم با یکدیگر، محترمانه، صادقانه و در جهت کاهش معضلات، گفتگو کنیم. این تنها راه ممکن برای زیست انسانی است. بیاییم باور کنیم، افرادی که مثل ما فکر نمی کنند، الزاماً دشمن حقیقت نیستند. بیاییم باور کنیم، حقیقت الزاماً در چنگال! ما نیست.

[بیان عیان]

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

پیوندها


یک) یکی از موضوعات مهمی که رسانه های غوغاسالار مجازی (پس از تحولات سیاسی ـ اجتماعی سال 96) بدان پرداخته و می پردازند، اصل وجود «منابع مالی» نهادهای حوزوی و مراجع عظام تقلید و احیاناً تبلیغ در جهت اثبات فساد در آن منابع است.  این رسانه ها از هزینه های هنگفتی که از جیب مردم، صَرفِ عَلَم کردن نهادهای دینی و فرهنگی بی تأثیر (به قول خودشان) می شود، گلایه ها و شکایت ها دارند.


دو) موضوع دیگری که مورد توجه این رسانه هاست، منابع مالی برخی از مراجع تقلید است. ایشان با ارائه نمونه هایی که به قول خودشان واقعی است، به مردم این موضوع را القا می کنند که اولاً  مراجع در قبال حمایت از دولت و حکومت، پول دریافت می کنند و دوماً منابع مالی آنها غیرقابل کنترل، غیر شفاف و فساد زاست. 


سه) اخیراً یکی از مراجع معظم تقلید، از لزوم مبارزه با «مفسدان اقتصادی» سخن گفته اند و راه حل آن را «اعدام» دانسته اند. صَرف نظر از اینکه "اعدام"، چقدر در سیستم فسادپرور و رانتی راهگشاست، باید از این مسئله استقبال کرد و آن را به فال نیک گرفت. 


چهار) پیشنهادی که به ذهن می رسد آن است که بیاییم شفافیت و ضدفساد بودن را از «خود» شروع کنیم. مگر مراجع تقلید، ادعای «سلامت مالی» و «استقلال از منابع دولتی و حکومتی» را ندارند؟ یکبار هم که شده، برای اطلاع عموم، میزان دخل و خرج مالی خود را به طور شفاف و ماهانه، به اطلاع همه برسانند. اینکه چقدر منابع مالی در اختیار دارند، نحوه مصرف خمس و زکات مردم چگونه و میزان آن چقدر است، خدمات انجام گرفته به طور دقیق شامل چه مواردی است و قس علیهذا. 


چقدر خوب می شود تا مردم، به طور مستند، از جزئیات پول هایی که به مراجع می پردازند، آگاه شوند، چراکه حق ایشان است که «حقیقت» را بدانند. حق ایشان است که بدانند، پولی که به نام امام زمان علیه السّلام به فقهای زمانه می دهند، در چه اموری خرج می شود و میزان آن چقدر است؟ 


نباید از شفاف سازی ترسید. ما به مراجع خود اطمینان داریم اما از باب روشنگری و اطمئنان قلبی که در قرآن کریم آمده است، از همه مراجع محترم تقلید استدعا داریم تا اصل شفاف سازی مالی را ابتدا از بیت خود شروع کنند تا اثرات بسیار مثبت آن را به عیان، ببینند. با این کار، نه تنها پاک دست بودن خود را اثبات می کنند و دهان رسانه های غوغاسالار را می بندند و غبارها را از دل های شکاک و خیال پرور می زدایند، بلکه موجب افزایش اطمینان عمومی و اشتیاق مردمی می شوند که دوست دارند تا وجوهات شرعیه خود را در راه خداوند و رفع احتیاجات مسلمانان، خرج کنند.

به امید حرکتی امیدبخش و شفاف ساز


نظر شما چیست؟!


نظرات  (۱)

یعنی میشه؟
پاسخ:
چراکه نه :) 
فقط کافی یکی از مراجع بزرگوار تقلید، چراغ اول را روشن کنند. 

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">