بَیانِ عَیان

گفتارهای عاقلانه و عارفانه!

بَیانِ عَیان

گفتارهای عاقلانه و عارفانه!
بَیانِ   عَیان
بیان عیان، رسانه ای در حوزه علوم انسانی و در شاخه عرفان و دین است. مردم و جوانان امروز، خواهان تغذیه عقل و جان هستند تا در سایه سار این هوای پاک، جان هایشان را از غبارهای زمانه پاک سازند. عقل آنان را باید با برهان و جانشان را باید با عرفان سیراب کرد نه با خرافه و گزافه.
بیاییم با یکدیگر، محترمانه، صادقانه و در جهت کاهش معضلات، گفتگو کنیم. این تنها راه ممکن برای زیست انسانی است. بیاییم باور کنیم، افرادی که مثل ما فکر نمی کنند، الزاماً دشمن حقیقت نیستند. بیاییم باور کنیم، حقیقت الزاماً در چنگال! ما نیست.

[بیان عیان]

برای آگاهی از بروزرسانی [بیان عیان] لطفا ایمیل خود را در این قسمت وارد کرده و پنجره باز شده را تایید کنید. سپس ایمیل ارسال شده را باز کرده و لینک ارسال را بفشارید

Delivered by FeedBurner

پیوندهای مفید برای علاقمندان

معرفی و دانلود کتاب کلثوم ننه (در نقد خرافات دینی)

دوشنبه, ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷، ۱۰:۲۹ ق.ظ

کلثوم ننه، کتابی از آقا جمال الدین خوانساری، از علمای مشهور دوره صفویه است. وی از شاگردان مرحوم مجلسی اول (محمدتقی) بود و گفته می شود بر پیکر ایشان، نماز میت خوانده است. قبر ایشان در قبرستان تخت پولاد اصفهان (در کنار پدرشان) است.

کلثوم ننه، کتابی طنّازانه، در بیان خرافاتی است که در بین زنان آن روزگار رواج داشته و بسیار در شناخت فرهنگ عامه آن روزگار، مفید است. در مقدمه این کتاب آمده است:

 «بدان که افضل علمای زنان پنج نفرند: اول بی‌بی شاه زینب، دوم کلثوم ننه، سوم خاله‌ جان‌آقا، چهارم باجی یاسمن، پنجم دده بزم‌آرا و آنچه از اقوال آنها به دست بیاید، نهایت وثوق دارد و محل اعتماد است، و به غیر از این پنج نفر، بسیاری نیز هستند که ذکر آنها موجب طول کلام می‌شود. بدان که هر زنی که سنی داشته باشد و پیری و خُرافَت او را دریافته باشد، دیگران به افعال او وثوق تمام دارند و هر زنی که خلاف فرموده ایشان کند، آثم و گناهکار باشد!».

براستی چرا باید خرافات دینی آنچنان در قلب ها رسوخ و نفوذ کند که اگر کسی، عالمانه و محققانه، آن خرافات را نفی کند، مورد شماتت قرار گیرد؟ روزی، پیامبران و امامان نیز همین مأموریت ها را بر عهده داشتند، اما عده ای خرافه گرا، ایشان را به بهانه مبارزه با حقیقت(!) تیغ می زدند و سم می خوراندند. آری! حقیقت تلخ است، ولو برملا کردن خرافه باشد.

آیا ما نیز در دلهایمان، خرافاتی را پنهان نکرده ایم؟!!

قسمتی از این کتاب:

در بیان سازها و افعال آنها

بدان که دایره زدن، ثواب عظیم دارد، خصوصاً چهل حلقه، و هرچه وسیع تر باشد، ثوابش بیشتر است... و واجب است که در هر خانه، دایره بوده باشد و اگر نباشد، کلثوم ننه گفته که در عوض، در و پنجره و کرسی و  سینی می توان زد و اگر هیچیک از اینها یافت نشود، هر دو دست را بر هم زنند، و این خالی از قوت نیست!

دانلود


نظر شما چیه؟!  (۵)

سلام

پست خیلی جالبی بود.

پاسخ مدیر وبگاه:
سلام. ممنون 
نمیدونم 
فکر نکنم اهل خرافات باشم
چه عکس جالبی 
پاسخ مدیر وبگاه:
امیدوارم :) ممنون
دانلود کردم تا ببینم کلثوم ننه چه فرمودندی!
پاسخ مدیر وبگاه:
عجب چیزایی گفتن ایشون :)
۲۸ ارديبهشت ۹۷ ، ۰۸:۳۸ سارا سماواتی منفرد
سلام
ممنون از معرفی
باید جالب باشه ((-:
پاسخ مدیر وبگاه:
سلام. امیدوارم
کتاب صوتی شو شنیدم ...خیلی عالی وفوق العاده..
پاسخ مدیر وبگاه:
:) 

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">